·•· Pokemon Games FAQ ·•·


Jeśli masz jakieś pytanie związane z jakąkolwiek grą Pokemon, zwłaszcza zaczynające się od "Jak przejść...", "Jak złapać...", to trafiłeś w dobre miejsce!
9.08.2008 ~ FAQ NIECZYNNE DO ODWOŁANIA (ZNOWU). NIE PISZCIE :(

1. Jeśli masz zamiar zadać pytanie, dokładnie sprawdź, czy przypadkiem nie ma już na nie odpowiedzi poniżej. Pomocna może okazać się kombinacja klawiszy ctrl + F.
2. Dobrze poszukaj, czy Twojej odpowiedzi nie ma na stronie MPokemon. Radzę też skorzystać z googli lub stron Psypoke czy Serebii.net, gdzie temat gier Pokemon jest praktycznie wyczerpany.
3. Skrzynka otwierana jest co parę dni, a odpowiedź nie zawsze udzielana od razu, tak więc proszę o cierpliwość i nie powtarzanie się.
4. Należy uwzględnić, której wersji gry dotyczy pytanie, najlepiej w temacie maila.
Jeśli ktoś zignoruje te zasady, również zostanie zignorowany. Coś za coś.

Na MPokemon FAQ Team składają się obecnie: Deathgazer, scyth, Souler oraz Forumowicze.


·•· Fire Red / Leaf Green ·•·
·•· Ruby / Saphirre / Emerald ·•·
·•· Gold / Silver / Crystal ·•·
·•· Red / Blue / Green / Yellow ·•·
·•· Inne gry / pytania ogólne ·•·
·•· Kwestie techniczne ·•··•· Fire Red / Leaf Green ·•·


Pytanie: Czy w Fire Red mogę isć do Johto? Którędy się przechodzi do Johto? Przeszedłem ligę, znalazłem kamienie na wyspach, byłem na wyspach 4,5,6 i 7, mam Mewtwo i Suicune'a.
M.F.T.: Niestety, ale w grze Fire Red nie ma możliwości dostania się do Johto. Szkoda.


Pytanie: Do jakich Poków mogę użyć Sun Stone'a?
M.F.T.: Pokemony, na których można użyć Sun Stone to Gloom i Sunkern.


Pytanie: Mam problem, gram w Fire Red i mam 7 odznak, kazdą po kolei, ostatnia jest ognista... Nie wiem, gdzie jest ostatnia odznaka...
M.F.T.: Jeśli nie masz ognistej, to popłyń na wyspę Cinnabar, na południe od Pallet Town, tam można ją zdobyć. Chociaż według mnie to ostatnia jest ziemna, którą można zdobyć w Viridian City (drugim mieście) - Gym Leader powinien już tam wrócić.


Pytanie: Czy w grze Fire Red jest jakiś przedmiot, za pomocą którego eevee zmienia się w Umbreona i Espeona? Jeśli nie to jak je złapać?
M.F.T.: Niestety nie, można je jedynie wymienić z Emeralda.


Pytanie: W którym mieście,w Fire red, znajduje się domek Wardena i jak go znaleźć?
M.F.T.: W mieście zwanym Fuchsia, jest to domek na prawo od Pokecenteru z małym stawem obok.


Pytanie: Gdzie mozna znależć przedmiot Golden Teeth?
M.F.T.: W jednym z sektorów Safari Zone. Poszukaj dobrze.


Pytanie: Jak można podnieść i sprawdzić szczęście w FR/LG?
M.F.T.: Szczęście podonosi się Pokom, gdy są dobrze trenowane, gdy długo je posiadasz i dużo nimi walczysz. Ponadto dawanie im Proteinów, Rare candy i innych tego typu rzeczy. Jak w FR/LG daję się Pokom poza walką chociażby potiona, to to jak daleko się odusnie znaczy jak bardzo Cię lubi.


Pytanie: Czy w FR/LG jest to samo występowanie Pokemonów co w R/B/G/Y? Chodzi mi szćzególnie o Abrę.
M.F.T.: W większości tak. Abra jest akurat na swoim miejscu :)


Pytanie: Gdzie są w Pokemon Leaf Green Ditto i Farfetch'd?
M.F.T.: DITTO - Route 13, 14, 15, jaskinie koło Ceruelan, Pokemon Mansion (ok. 15%); FARFETCH'D - Wymiana za Spearowa w Vermilion City.


Pytanie: Czy w pokemon Leaf Green jest inny sposob na zdobycie Porygona niż zdobycie 6500 coins w Game Corner w Celadon City?
M.F.T.: Niestety, nie ma innego sposobu. Jednak nie jest on aż tak kłopotliwy, jeśli po prostu zarobi się dużo i kupi te coiny. Nie trzeba grać.


Pytanie: Mam pytanie związane z Fire Red. Skąd wziąć HM04 - Strength?
M.F.T.: HM04 otrzymujemy w Fuchsia City, po zwróceniu dyrektorowi jego złotych zębów, które zgubił w Safari Zone.


Pytanie: Nie wiecie gdzie w pokemon FireRed jest takie miejsce "Seavault Canyon"? (można tam złapać Larvitara)
M.F.T.: Seavault Canyon znajduje się na siódmej wyspie archipelagu Sevii Islands. Na te wyspy zabrać nas może Bill bo pokonaniu Blaine'a.


Pytanie: Ktoś mi kiedyś powiedział, że w lesie chyba na wyspie 3, tam gdzie jest ta dziewczyna, którą trzeba uratowac od Hypno, jest ukryty HM (chyba 7). Można nim pływac na ostrych prądach. I jeszcze jedno - czy na wyspie 4 po lewej stronie od portu jest także ukryta 'jaskinia Togepi'?. I czy można złapać Entei lub inne psy? Chodzi mi o wersję Fire Red.
M.F.T.: HM07 nie znajduje się na wyspie 3 tylko na 4, w lodowej jaskini. Zawiera on atak Waterfall, który pozwala wspinać się na wodospady.
Nie istnieje miejsce zwane Jaskinią Togepi, jeśli chodzi zaś o tego Pokemona, można otrzymać go na wyspie 5.
Legendarne psy pojawiają się w losowym miejscu w trawie po pokonaniu Ligi. To, jaki pies się pojawi, zależy od wybranego na początku startera. W przypadku Bulbasaura będzie Entei, przy Squirtle Raikou, a przy Charmanderze Suicune.Pytanie: Jak zdobyć Hm Flash w Fire Red?
M.F.T.: HM05, czyli Flash, otrzymujemy od pomocnika Profesora Oaka, gdy mamy 10 złapanych Pokemonów. Pomocnik ten znajduje się na Route 2, w miejscu, do którego możemy dojść z jaskini Diglettów.


Pytanie: Przeszłam Leaf Green, ale nie mogę znaleźć Mystery Ticket i Aurora Ticket! Gdzie one są?
M.F.T.: Przedmioty te można otrzymać jedynie na specjalnych imprezach Nintendo, ktore niestety są poza naszym zasięgiem.


Pytanie: Jak dostać się do Saffron City w Leaf Green?
M.F.T.: Musisz udać się do Pokemon Mansion, dużego budynku w Celadon. Tam pewna kobieta da nam przedmiot zwany Tea, który należy dać któremuś ze strażników.


Pytanie: Jak dostać się do Mewtwo w Leaf Green?
M.F.T.: Żeby dostać się do Mewtwo, trzeba: mieć 100 poków w Pokedexie, umieścić Ruby (zdobywasz tam, gdzie stoją dwaj Rocketsi; na Island 1) i Sapphire Plate (zdobywasz w jaskini na Island 6, której wrota wywarzasz HM Cutem) w maszynie na Island 1 (Pokemon Center), pokonać Elite Four z rywalem włącznie oraz trzeba też mieć National Dex.


Pytanie: Czemu nie można kontynuować w FR?
M.F.T.: To wina tylko i wyłącznie romu, trzeba poszukać innego i - NIESTETY grać od nowa. Sejw z popsutego romu na dobrym romie będzie działął, ale nadal nie będzie można kontynuować (sam to miałem)


Pytanie: Mam pytania dotyczące Leaf Green: Jak mieć MEW? Jak dojść do Sapphire Plate? Dziadek na wysepce nie daje mijaja z Togepi.Dlaczego? Lorelei jest nieobecna. Co mam zrobić żeby wróciła?
M.F.T.: a)Cóż, Mew można zdobyć jedynie w Emeraldzie na World Edge Island - ten kod znajdziesz w dziale "Pomoce do Emeralda, Łapanie legend, Mew". Możesz go wymienić za pomocą kabla grając na GBA, albo za pomocą specjalnego emulatora, gdy grasz na emulatorze.
b)Może być tylko jeden powód. Masz już pewnie 6 Poków w drużynie, a jaja nie wędrują do boxu.
c)Nieobecna, gdy chcesz przejść ligę drugi raz? W takim razie wyrusz na Four Island do Icefall Cave, tam znajdziesz ją w głębi jaskini. Gdy pomożesz jej przepędzić Zespół R wróci do ligi...Pytanie: Czy na normalnym GB da się dostać na "Rainbow Island 8i9"?
M.F.T.: Tak, da się, to bardzo proste :D Wystarczy jechać na jakąś imprezę Nintendo do Japonii i dostać bileciki :P Banalne, no nie? =D


Pytanie: Nie mogę spotkać RAIKOU ( wybrałem SQIRTLA ) w LG. Gdzie on jest?
M.F.T.: Na zagranicznych stronach pisze, że jak wybierzesz Squitle`a, to Raikou znajdziesz w trawie w Kanto... Z kolei w Pismie Świętym pisze "Szukajcie, a znajdziecie". Tak więc, szukaj, a znajdziesz :P


Pytanie: Przeszedłem w Leaf Green Elite Four, złapałem legendy i nie wiem, co dalej robić.
M.F.T.: Jeżeli nie byłeś jeszcze na Four, Five, Six i Seven Island archipelagu Rainbow Islands, to idź do Vermilion i udaj się tam statkiem.


Pytanie: Czy w Fire Red można w pierwszym świecie (wydaje mi się, że nazywa się Kanto) spotkać jakiegoś tzw. "nowego" Poka? Jeżeli tak to gdzie i jakiego?
M.F.T.: W FR/LG w Kanto nie ma żadnych Poków spoza pierwszej 151. Co więcej, jeśli np. Crobat, czy inny Pokemon z Kanto mający swą ewolucje wśród Poków z drugiej serii póki nie zdobędziesz National Pokedexa zmieni się w znak zapytania przy ewolucji.


Pytanie: Co to jest Wireless Adapter w FR/LG?
M.F.T.: To takie urządzonko, które nie ma nic wspólnego z emulatorami. Gdy grasz na GBA możesz się łaczyć z innymi ludźmi na odległość przy pomocy podczerwieni, czy coś xP


Pytanie: Mam problem z grą pokemon Fire Red. Mam 75 złapanych Pokemonów i chcę dostać National Dexa. Z kim musze porozmawiać aby go otrzymać?
M.F.T.: National Dex można otrzymać od profesora Oaka po przejściu Ligi, jeśli masz złapanych co najmniej 60 Poków.


Pytanie: Jak zdobyć Sun Stone w Pokemon Fire Red?
M.F.T.: Sun Stone w Fire Red znajduje się w miejscu zwanym Ruin Valley. Miejsce to znajduje się na jednej z Sevii Islands.


Pytanie: Mam problemy z Pokemon Fire Red. Jestem początkującym graczem i nie wiem jak:
a) - zrobić jajeczko Pokemon;
b) - dostać National Dexa (mam 76 i dalej nie dostaje od Oaka);
c) - ile jest Master Balli w grze i gdzie są.
M.F.T.: a) dajesz 2 Poki (różnej płci!) do day care`a na Four Island i czekasz. b) powinieneś już bez problemu dostać. na pewno masz 70 złapanych? a może nei przeszedłes jeszcze ligi? c)tylko 1 - w FR jest w silph CO., dostajesz po uratowaniu ich przed Rocketsami.


Pytanie: Czy w FR poki mogą ewoluować przez szczęście?
M.F.T.: Tak, ale jeżeli ewoluują w Poki z Johto, to tylko gdy masz national dexa.


Powrót do góry


·•· Ruby / Saphirre / Emerald ·•·


Pytanie: W Pokemon Emerald zostałem mistrzem ligi - otrzymałem pierwszą złotą gwiazdkę i Bronze Rank na Trainer Card, zdobyłem wszystkie srebrne i złote symbole w Battle Frontier - otrzymałem drugą złotą gwiazdkę i Copper Rank, skompletowałem całego Pokedexa - otrzymałem trzecią złotą gwiazdkę i Silver Rank, gdy zdobyłem wszystkie wstążki w Master Rank na Contestach (dostałem również tą wstążkę od malarza, 2 z Battle Tower i Effort Ribbon od dziewczyny w Slateport City), nie dostałem czwartej złotej gwiazdki i Gold Rank na karcie trenera! Co może być tego przyczyną (kodów itp. nie używałem). Czy coś da się zrobić aby ją otrzymać?
M.F.T.: Forumowicze radzą, byś sprawdził dokładnie jeszcze raz, czy masz wszystkie wstążki na pewno. Jeśli tak, cóż, może być to jakiś błąd gry, na który niestety nie da się nic poradzić.


Pytanie: Jak przejść gym w Lavaridge Town w Pokemon Emerald? Czy mógłbym prosić o przesłanie jakieś dobrej mapki albo wskazówek?
M.F.T.: Mapa znajduje się na stronie psypokes.com, konkretnie tutaj (na samym dole, w ramce, jest link - 'here's a map'). Polecam tą stronę w razie jeszcze jakichś problemów z przejściem Ruby.


Pytanie: Gdzie można złapać Gardevoir w Ruby, lub jego wcześniejsze postacie, bo jest mi potrzebny do złapania Latiosa. I jak się pozbyć Pokerusa, bo akurat na moje szczęście, moje Poki go złapały.
M.F.T.: Gardevoira można jedynie wyewoluować z Raltsa, który to występuje w trawie na Route 102, jednak bardzo rzadko, więc trzeba mieć sporo cierpliwości.
Normalnie, gdy gra się na GB, Pokerus przechodzi po 5 dniach od odseparowania chorych Poków od reszty i zaniesienia ich do Centrum. Niestety, jeśli grasz w Ruby na emulatorze, wyleczenie Pokerusa jest niemożliwe, gdyż zegar stoi.Pytanie: Gram w Pokemon EMERALD. Złapałem już Groudona, Kyogre, Rayquazę i wszystkie 3 Regi. Przeszedłem ligę, mam dostęp do Battle Frontier. Nie wiem tylko jak dostać się teraz do Cave of Origin w Sootopolis City. Przed wejściem do niej stoi jakiś facet i nie wiem co zrobić, żeby sie odsunął.
M.F.T.: Z tego co wiem, do Cave of Origin nie można ponownie wejść.


Pytanie: Czemu w grze Pokemon Emerald nie leci czas? Nie ma tam nocy? To jak ma tam ewoluować np. Umbreon? Na początku gry pokazuje mi się taki tekst: "However, clock-based events will no longer occur". Co to oznacza? Jak włączyć czas? Ps. Gram już długo w Pokemon Emerald, ale dalej czas w moim pokoju w grze to 1 AM. Mam oryginalną grę na Game Boya (nie chodzi tu o emulator). Proszę o pomoc!
M.F.T.: Spróbuj zacząć grę od początku, możliwe, że wystąpił jakiś błąd... Chyba, że coś jest uszkodzone w grze, ale mam jednak nadzieję, że nie. Z tego co wiem to akurat w Emeraldzie (w przeciwieństwie do R/S) jest noc...


Pytanie: Nie mogę użyć ataku Waterfall, pisze "This can't be used until a new BADGE is obtained".
M.F.T.: Uczysz się angielskiego? Masz w domu słownik? Tak?! Właśnie wygrałeś wspaniałą okazję dowiedzenia się co znaczy to zdanie. Póki nie zdobędziesz odpowiedniej odznaki, HM z waterfallem nie zadziała poza polem walki ;] Sprawdź na Trainer's Card, czy masz wszystkie.


Pytanie: Chciałbym się zapytać, jak w Pokemon Emerald Version zdobyc wszystkie HM?
M.F.T.: HM01 - Cut - Rustburo City
HM02 - Fly - Route 119, po spotkaniu z rywalem
HM03 - Surf - W Petalburg w domu Wally'ego, po pokonaniu Gym Leadera
HM04 - Strength - Po użyciu Rock Smash do zniszczenia kamieni w tunelu między Rustburo a Verdanturf
HM05 - Flash - Granite Cave
HM06 - Rock Smash - Mauville City
HM07 - Waterfall - Cave of Origin
HM08 - Dive - Mosdeep City, od StevenaPytanie: Gram w Pokemon Ruby. Jestem w Seafloor Cave. Rozwaliłem babkę z Teamu Magma i jestem w pomieszczeniu, gdzie są te skały, co się przesuwają i nie wiem, jak je przesunąc (w którą stronę)? I nie mogę wejść na ligę w Sootopolis city.
M.F.T.: Pomyśl, to nie jest trudne. Nie rób z siebie półgłowka. Naprawdę, gry Pokowe na GBA nie są stworzone z myślą o nadprzeciętnie inteligentnych.


Pytanie: Słyszałem, że w Pokemon Emerald można złapać Chikoritę. Jak tak, to gdzie? I co z Cyndaquilem i Totdilem?
M.F.T.: Z tego co się orientuję, można dostać jednego z tej trójki w Littleroot Town, ale jednynie, jak ma się ma złapanych 200 różnych Pokemonów (liczą się tylko te z Hoenn Dexa).


Pytanie: Do czego służy drugie piętro w Pokecenter?
M.F.T.: Do wymiany Pokemonami lub walki między dwoma graczami.


Pytanie: Ile jest Contestów w grze?
M.F.T.: W sumie 4 poziomy trudności - normalny w Verdanturf, super w Fallarbor, hyper w Slateport i master w Lilycove. Każdy z nich odbywa się oczywiście w pięciu kategoriach.


Pytanie: W Emerald - jak zdobyć Red Orb i Blue Orb? W solucji napisane jest, że Archie ucieka i dostajemy Red Orb. Ja nie dostałem. Mam 7 odznak i nie wiem, jak odblokować Cave of Origin i Gym. W solucji pisze też, że nurkujemy divem pod ciemniejszą wodę w kształcie kregu - ja się zanurzyłem - widać wejście na dole, wchodzę, wynurzam się i nie ma Kyogre, tylko to miasto Sootopolis. Jak znaleźć tam Team Aqua pod wodą i Kyogre?
M.F.T.: Po rozgromieniu Teamu Aqua na Mt. Pyre dostajemy Magma Emblem (chyba ^^'). Potem idziemy na Jagged Pass, rozgramiamy Magmę w Hideoucie (drzwi do niego pojawiaja sie po małym trzęsieniu ziemi). Max da nam Blue Orb. Potem do hideoutu Aquy (tego przy Lilycove). Red Orb odstaniemy od Archiego, gdy pokonamy go w podwodnej kryjówce Aqua (kryjówka ta jest gdzieś tak na prawo i w dół od Sotopolis, pod wodą. Tam będzie podwodna jaskinia z wrakiem łodzi podwodnej porwanej Sternowi.).
Jak jest już 'burda' w Sotopolis i Kyogre z Groudonem się leją, to idziemy do Cave of Origin. Tam gada z nami Steven i Wallace. Płyniemy do Sky Pillar, wchodzimy na górę i budizmy Rayquazę.
Po tym wszystkim trzeba pogadać z liderami teamów przed gymem. Gym jest otwarty! ^^
Co do Kyogre, można go złapać do przejściu Ligi. By dowiedzieć się, gdzie jest kółko, w które trzeba zanurkować, należy udać sie do Weather Institute. Wejście do jaskini poznać można po tym, że w jej pobliżu zaczyna robić się burza.Pytanie: Jak złapać Kyogre, Ditto i Groudona w Emeraldzie?
M.F.T.: Ditto można złapać w tunelu, który pod pustynią wykopuje maniak skamielin. Znajduje się tam też druga skamielina. Można tam wejść dopiero po przejściu Ligi.
Kyogre rówież można złapać po przejściu Ligi, nurkując do podwodnej jaskini. By dowiedzieć się, gdzie ona jest, należy udać sie do Weather Institute. Poznać ją można po tym, że w jej pobliżu zaczyna robić się burza.
Z Groudonem jest analogicznie do Kyogre, tyle że występuje na jednej z dróg na lądzie. By dowiedzieć się, na jakiej, również należy udać sie do Weather Institute.Pytanie: Gdzie w Emeraldzie spotkam Mareepa?
M.F.T.: W południowej części Safari Zone.


Pytanie: Gram w pokemon Emerald i już przeszłam ligę. Gdzie jest Steven, bo wiem, że mogę z nim zawalczyć?
M.F.T.: Steven znajduje się w głębi Meteor Falls. Poszukaj dobrze i koniecznie zabierz ze sobą Pokemona, który zna Waterfall :)


Pytanie: Jak w Emeraldzie złapać Espeona i Umbeona?
M.F.T.: Jest to dość zagmatwany sposób, ponieważ należałoby wymienić Eevee z FR/LG (zdobywa się go w Celadon Mansion), następnie, po zdobyciu National Dexa, standardowo uszczęśliwić go na maxa i wytrenować (oczywiście w godzinach dziennych (od południa do północy) ewoluuje w Espeona, a w nocnych w Umbreona (od północy do południa), mimo, że w R/S/E nie ma widocznej nocy ani dnia). Później oczywiście należałoby wymienić go z powrotem do FR/LG.


Pytanie: Gdzie znajduje sie Sky Pillar?
M.F.T.: Skaj Pilar znajduje się nieco na północny wschód od Pacifidlog Town, w fikcyjnej krainie Hoenn, w równie fikcyjnym świecie Pokemonów przedstawionym w grach Ruby/Sapphire/Emerald i wielu innych przez pomysłowych 'ludziuf' ze skośnymi oczami ;P


Pytanie: Jak zdobyć Exp.Share w Pokemon Emerald?
M.F.T.: Orzymujemy je w siedzibie korporacji Devon w Rustburo po spotkaniu ze Stevenem.


Pytanie: Jak złapać Jirachi w Pokemon Emerald, na Emulatorze?
M.F.T.: Można go złapać jedynie używając kodu do Gamesharka. Ten kod to:
252141700AB256A2
D2BF38B57E300C38
6B012323530CEE00
FFF032FDFAF9AFD2Pytanie: Kiedy Castform zmienia swoją formę?
M.F.T.: W przypadku używania ataków wpływających na pogodę, takich jak Rain Dance, Sunny Day i Hail.


Pytanie: Mam pytanie dotyczące Pokemon Emerald (wersja angielska). Gdzie można zdobyć atak Signal Beam lub Silver Wind? Czy jakiś facet w tej grze może nauczyć tych ataków mojego Poka? Jeśli tak to gdzie jest?
M.F.T.: Niestety, nie ma ani TMu ani Move Tutora który uczyłby tych ataków. Jedyny sposób, by Pokemon, który ich naturalnie nie ma się ich nauczył to dziedziczenie.


Pytanie: Kompletnie nie wiem jak mogę zdobyć Alakazama w Pokemon Ruby! Wszędzie jest napisane poprzez wymianę. Ale jak to zrobić?
M.F.T.: Da się to zrobić za pomocą emulatora VBA Link (o ile oczywiście grasz na emulatorze). Można go ściągnąć z MPokemon wraz z dołączoną instrukcją obsługi...
A jeśli nie grasz na emulatorze, sprawa jest trudniejsza... Trzeba mieć 2 gameboye, 2 gry, no i kabel...Pytanie: Gdzie jest Shoal Cave w Pokemon Emerald?
M.F.T.: Route 125, należy płynąć na górę od miasta Mossdeep.


Pytanie: Jak w Pokemon Emerald zdobyć Pokeblocki? Szukam ich i szukam i nie ma :)
M.F.T.: By zdobywać Pokeblocki, należy odwiedzać buynki, w których odbywają się konkursy - znajdują się one w miastach Verdanturf, Fallarbor, Slateport i Lilycove. W budynku w Slateport jest dziewczynka, która da nam Pokeblock Case - pojemnik na Pokeblocki. By robić Pokeblocki, należy użwać maszyn, które znajdują się w każdym budynku - Berry Blenderów (dookoła nich stoją ludzie). Do takiego Blendera wrzuca się wybrane Berry, tworząc różne smaki, które zwiększają konkretne atrybuty Pokemona, by miał większe szanse w konkursie.


Pytanie: Co trzeba zrobić, jak już Feebas nie chce więcej jeść, a nie ma max poziomu piękności? Savowałem przed karmieniem, próbowałem ponownie i nic...
M.F.T.: Najlepiej po prostu karmić go Pokeblockami które dają tylko i wyłącznie piękność (niebieskimi). Mieszane dają słabszy efekt. Radzę przestudiować teskt o Pokeblockach na Mpoku żeby dowiedzieć się więcej. Poza tym Feebasa należy jeszcze podnieść o level po karmieniu.


Pytanie: Na jakim levelu Kadabra ewoluuje w Alakazam w Pokemon Emerald, a jak nie ewoluuje to gdzie i jak go mogę wymienić?
M.F.T.: Kadabra ewoluuje przez wymianę, tylko i wyłącznie pomiędzy grami (jeżeli masz emulator, zapraszamy do przestudiowanai instrukcji dołączonej do VBA Link na MPokemon).


Pytanie: Gdzie jest i jak dojść do Battle Tower w Pokemon Ruby? (proszę o dokładny opis drogi)
M.F.T.: Drogi? Na Twoim miejscu popłynąłbym tam statkiem mówiąc szczerze, porty są w Lilycove i Slateport. Dostajesz bilet od taty po przejściu ligi (tego w grze, nie Twojego) :P


Pytanie: Gdzie można złapać pokemony z drugiej i pierwszej serii oprócz saffari w Pokemon Emerald?
M.F.T.: Pojawiają się tu i ówdzie. Pozukaj dobrze. Na Hoenn, głównie poza Safari, można znaleźć takie pokemony z poprzednich generacji jak: Abra, Kadabra, Alakazam, Goldeen, Seaking, Magikarp, Gyarados, Marill, Azumarill, Geodue, Graveler, Golem, Zubat, Golbat, Crobat, Tentacoool, Tentacruel, Machop, Machoke, Machamp, Magnemite, Magneton, Voltorb, Electrode, Oddish, Gloom, Vileplume, Bellossom, Dodu Dodrio, Slugma, Magcargo, Grimer, Muk, Koffing, Weezing, Sandshrew, Sandslash, Skarmory, Igglybuff, Jigglypuff, Wigglytuff, Staryu, Starmie, Vulpix, Ninetales, Pichu, Pikachu, Raichu, Psyduck, Golduck, Wobbuffet, Natu, Xatu, Girafarig, Phanpy, Donphan, Pinsir, Rhyhorn, Rhydon, Corsola, Chinchou, Lanturn, Horsea, Seadra, Kingdra. Można też dostać startery z gier G/S/C w Litlleroot Town po złapaniu 200 Pokemonów. Niestety, nie można zdobyć pozostałych Pokemonów, dostać się do poprzednich krain ani nic z tych rzeczy...


Pytanie: Jak złapać lub gdzie można spotkać Chikoritę w Pokemon Sapphire?
M.F.T.: Niestety, większość Pokemonów z poprzednich gier, w tym Chikorita, nie występuje w grach R/S. Tylko w Emerald można ją zdobyć.


Pytanie: Gdzie mogę w pokemon Ruby oddać skamieliny i do czego one służą?
M.F.T.: Oddać je można w siedzibie Dewonu w Rustburo. Po niedługim czasie ze skamieliny ożywiony zostanie Pokemon - Anorith z Claw Fossil lub Lileep z Root Fossil.


Pytanie: Mam pewien problem z Regami w Sapphire. Tzn. nie wiem jak położyć Relicanta i Wailorda na kamieniach w jaskini. Przeszedłem już ligę i złapałem Kyorge.
M.F.T.: Podchodząc do kamieni, Relicanth musi być na pierwszym miejscu w drużynie, a Wailord na ostatnim. Przejście otworzy się po stanięciu przy środkowych znaczkach na samym końcu jaskini i użyciu dig.


Pytanie: Gdzie odbywają się imprezy Nintendo w Pokemon Emerald?
M.F.T.: Te imprezy nie odbywają się gdzieś w grze, ale na zewnątrz. Po prostu w Japonii lub Ameryce są od czasu do czasu organizowane konkursy, na których można zdobyć te jedyne w swym rodzaju przedmioty. Więc pozostają one poza naszym zasięgiem (o ile nie użyje się kodów).


Pytanie: Gdzie w Pokemon Emerald zdobyć konewkę?
M.F.T.: Konewkę, czyli Wailmer Pail, otrzymujemy na Route 104 w sklepie z kwiatkami.


Pytanie: Gdzie znaleźć poszczególne HMy w Ruby?
M.F.T.:
HM 01 (Cut): Daje nam gość w jednym z domków w Rustburo
HM 02 (Fly): Dostajemy po pokonaniu Winony, liderki w Fortree, od rywala
HM 03 (Surf): W domu Wallyego w Petalburg po pokonaniu Normana
HM 04 (Strength): Dostajemy, gdy zniszczymy kamienie w tunelu Rustruf
HM 05 (Flash): Dostajemy od Hikera w jaskini w Dewford
HM 06 (Rock Smash): W jednym z domków w Mauville
HM 07 (Waterfall): W Cave of Origin w Sootopolis City
HM 08 (Dive): Od Stevena w jednym z domów w Mossdeep CityPytanie: Mam problem ze schwytaniem Azurilla. Nie wiem, gdzie jest Tidal Herb.
M.F.T.: Hmm... Tutaj zaszło małe nieporozumienie. W japońskiej wersji ten przedmiot nazywał się Tidal Herb, ale jego prawowita nazwa to SEA INCENSE, mozna go znaleźć we wnętrzu Mt.Pyre. Trzeba go dać male Mariilowi lub Azumarillowi, którego daje sie do DayCare.


Pytanie: Jak zdobyć Masterball w Pokemon Ruby?
M.F.T.: Masterball znajduje się w kryjówce Magma/Aqua koło miasta Lilycove. Radze przeszukać ją dokładnie!


Pytanie: Jak wejść do safari zone w Sapphire?
M.F.T.: Aby wejść do Safari Zone w Sapphire, trzeba podejść do jednego z dwóch gostków stojących przy samiutkim wejściu do Safari Zone (nie tam, gdzie są te dwie trenerki).


Pytanie: Mam problem w Sapphire. Jak odblokować arenę w Sootpolis i jak dostać się do Cave Origin?
M.F.T.: W Sapphire arenę w Sootopolis da się odblokować po złapaniu Kyogre w Cave of Origin. Wystarczy tylko popłynąć na wysepkę, na której znajduje się gym i podejść do stojącego przy niej Stevena. Jeśli chcesz się dostać do Cave of Origin, na jednej z tras znajdź wodę w kształcie niebieskiego okręgu, na zewnątrz i w środku którego da się zanurkować. Po stronie zewnętrznej (po zanurkowaniu) jest wodna jaskinia, do której trzeba wejść i znaleźć w niej Kyogre (i przy okazji bossa Team Aqua). Kiedy wygrasz walkę z bossem, Kyogre ucieknie do Cave of Origin i w ten sposób otworzy do niej przeście.


Pytanie: Przeszedłem Ruby i brakuje mi tylko feebasa. Jak go złapać?
M.F.T.: Feebasa mozna złowić na route 119. Jednak jest to bardzo trudne zadanie, bowiem występuje on tylko na kilku kratkach w wodzie, które w dodatku są losowe i losują się ponownie na podobnej zasadzie jak legendarne psy zmieniają miejsce pobytu (czyli np. jak użyjesz FLY, wejdziesz do budynku, itp.). Dlatego tylko niesamowite szczęście albo siedzenie godzinami w tym samym miejscu może pozwolić nam złapać Feebasa...


Pytanie: Gdzie mogę złapać Castform i Milotic w Sapphire?
M.F.T.: Castform otrzymać można od naukowaca w Weather Institute na route 119 po uratowaniu go od team Aqua. Milotic natomiast ewoluuje z Feebasa gdy nafaszeruje się go Pokeblockami zwiększającymi piękno (ale samego Feebasa dorwać niezwykle trudno, patrz pytanie wyżej).


Pytanie: Dlaczego jak łowię na wędkę (obojętne którą) w Ruby to narpierw pisze że coś się złapało a za chwilę że to coś uciekło (It got away)?
M.F.T.: To dlatego, że jak już coś bierze, to trzeba wdusić przycisk, żeby to utrzymać... :) Widzę, że nie czytasz dokładnie, co ci ludzie w grze mówią.


Pytanie: Jak złapać w R/S dexosa i Jirachi na GB?
M.F.T.: Obawiam się, że te Poki można dorwać jedynie na festiwalach Nintendo.


Pytanie: Gram w Pokemon Ruby i jestem teraz w momencie, gdy ukradziono profesorowi statek w Slateport City. Nie wiem co mam dalej zrobić!
M.F.T.: Trzeba udać się do kryjówki Team Magma, zaraz obok Lilycove (jaskinia w wodze z prawej strony).


Pytanie: Gdy użyję Dive'a w Ruby wydaję się, że jest się pod wodą, ale jest mgła i nic nie widać. Co się dzieje?
M.F.T.: Prawdopodobnie masz starą wersję emulatora albo wyłączony SFX (efekty specjalne). Włączyć lub wyłączyć go można w opcjach graficznych.


Pytanie: Czy w R/S jest Johto/Kanto i jak się tam dostać? (nie mówcie, że po załatwieniu Elite Four i złapaniu legend zabawa się konczy ;))
M.F.T.: Niestety, muszę Cię zawieść :P - kończy się... W R/S nie ma Kanto i Johto i wszyscy musimy się z tym pogodzić...


Pytanie: Gdzie mogę znaleźć TM28(DIG) w Pokemon R/S?
M.F.T.: Jest takie miasto, jak Fallarbor City. Kawałek za tym miastem, jest domek Maniaka Skamielin. Wchodzisz do domku i przy przejściu do podziemnego korytarza stoi mały dzieciak. On daje TM28.


Pytanie: Jak się skacze w Pokemon Ruby/Sapphire?
M.F.T.: Chodzi o skakanie na rowerze, tak? Jak masz Acro Bike, to wskakujesz na rowerek i przyciskasz chwilę Gameboyowy klawisz B. Na klawiaturze to powinno być X. I już skaczesz.


Pytanie: Jak zdobyć Pokeblock Case w Pokemon Sapphire?
M.F.T.: W mieście Slateport jest Pokemon Contest. Po lewej stronie od wejścia krąży dziewczynka i ona da Ci Pokeblock case, bo ma 2. :D


Pytanie: Jak sprawdzić szczęście Poka w Ruby i kiedy on przez nie ewoluuje?
M.F.T.: W Verdanturf mieszka babka z Pikachem. To ona mówi ci, jak bardzol lubi cię twój Pok - pierwszy, którego masz w party. Babka ma 7 różnych określeń co do szczęścia Poka:
- This is a little hard for me to say... Your Pokemon simply detests you. Doesn't it make you uncomfortable?
- It's very vary. It has scary viciousness in its eyes. It dosen't like you much at all.
- It's not very used to you yet. It neiteher loves you or hates you.
- It's getting used to you. It seems to believe in you.
- It likes you quite a lot. It seems to want to be babied a little.
- It seems to be very happy. It obviously likes you a whole lot.
- It adores you. It can't possibly love you any more. I even feel happy seeing it.
Powinien ewoluować niedługo po otrzymaniu tego przedostatniego statusu.Pytanie: Czym się różnią i gdzie można dostać wędki w R/S?
M.F.T.: Wędki różnią się po prostu jakością. Old Rod to stara wędka. Najczęściej łowi się na nią słabsze Pokemony wodne, na poziomach od 2 do... 20? Good Rod to dobra wędka, którą zazwyczaj łowimy bardziej silne Poki, zazwyczaj od poziomu 20 wzwyż. A Super Rod to super wędka. Poki łowione na nią mają najwyższe poziomy i są zazwyczaj rzadsze. Old Rod można dostać w Dewford City. Koło Gymu krąży wędkarz. Wystarczy na jego pytanie odpowiedzieć TAK i wędka jest nasza... Good Rod można dostać od wędkarza na drodze 118. Od razu po wyjściu z wody. Super Rod można dostać w Mosdeep City, w domku na lewo od Space Center. Tam siedzi wędkarz.


Pytanie: Jak dostać się do Seafloor Cavern w Ruby?
M.F.T.: Seafloor Cavern jest na drodze 128. Na drodze 127 są takie granatowe kawałki wody. Tu można nurkować (HM08 DIVE). A więc nurkujemy i płynąc pod wodą szukamy dziury w skale, która jest wejściem. Gdy przez to wejście wejdziemyi i wynurzymy się, jesteśmy na plaży, a na wprost jest wejście do Seafloor Cavern.


Pytanie: Jak uwolnić dziewczynę z jaskini przy Rustboro City?
M.F.T.: Wystarczy mieć HM06 ROCK SMASH i rozwalić nim jeden z kamieni. Jej chłopak da nam HM04 STRENGTH i dychę za fatygę :D


Pytanie: Jak w Emeraldzie dostać się do kryjówki Team Aqua obok Lilycove City?
M.F.T.: W Emeraldzie jest troszkę inaczej niż w R/S. Trzeba iść na Jadged Pass (to ta ścieżka, którą schodzi się do Lavaridge Town). W pewnym momencie ziemia się zatrzęsie i pojawi się wejście do jaskini, w której jest kryjówka Teamu magma i Groudon (jeszcze nie do złapania). Gdy rozprawimy się z tymi z Magma, to lecimy do Slateport i przed portem jest Capt. Stern. Dalej tak jak w R/S.


Pytanie: Jestem w Meteor Falls. Było jakieś zamieszanie z Team Magmą o jakiś krater. Ktoś wspomniał chyba że mam iść na Mount Chimney. Gdzie to jest?
M.F.T.: Na Mount Chimney można dojść bezpośrednio z Route 111 - na górę od Mauvile, a następnie w lewo. Tam wjeżdżasz wyciągiem na szczyt i stajesz twarzą w twarz z Team Magma :D


Pytanie: Co dokładnie trzeba zrobić, aby w Emeraldzie dostać się do Battle Frontiera?
M.F.T.: W R/S po powrocie do domu od taty dostawaliśmy bilet do Battle Tower. W Emeraldzie jest podobnie - tata daje nam bilet. Teraz wystarczy iść na statek do Lilycove, bądź do Slateport i płynać...


Pytanie: Gdzie w R/S mogę znaleźć jakiegoś pokemona, który może nauczyć się Surf, jeśli nie mam jeszcze wędki i żadnego innego Poka z Surf?
M.F.T.: Zigzagoon i Linoone również mogą nauczyć się Surf.


Pytanie: Mam jedno wielkie pytanie.... Nie wiem jak sie robi pokeblocki w R/S. Mam ten przyrząd i gdzieś wyczytalem, że jest gdzies taka maszynka co miazdzy wszystkie Berry. Nie wiem trylko gdzie móglbym ją znalezc. Przy okazji chcialbym wiedziec jak sie to dokladnie robi.
M.F.T.: Musisz mieć przede wszystkim Pokeblock Case, który da Ci dziewczynka w budynku Pokemon Contest w Slateport City. Teraz w każdym z budynku Pokemon Contest są te całe maszynki - berry blendery. Podchodzisz do nich, masz możliwość zmiksowania swego berry z kimś innym i uzyskania Pokeblocka. Z różnych berry można uzyskać różne Pokeblocki.


Pytanie: Gdzie w R/S zdobywa się Dragon Scale?
M.F.T.: Dragon Scale trzymają niektóre Horsea. Próbuj łapać.


Pytanie: Jak usunąć Sudoowoodo w Battle Frontier w Emeraldzie?
M.F.T.: Wystarczy polać go wodą z Wailmer Pail, pdoobnie jak w S/G/C wodą ze Squirtle Bottle :]


Pytanie: Wogólnie nie działają mi kody w codebreakerze (np.ten na wyspe z Mew) w Emeraldach, wpisuje kod i nic się nie dzieje - gra dziala tak samo (wchodze do jakiegoś budynku i nic normalka). Jak mogę uruchomić te kody?
M.F.T.: Hmm... Warto zaznaczyć, że te kody to pasują tylko do japońskiej wersji. I to jest chyba problem. Jeśli masz japoński rom, to upewnij się, czy wpisałeś kod dobrze i czy w dobrym miejscu.


Pytanie: Dlaczego w Emeraldzie po przejsciu Wallace'a gra sie niby zapisuje ale kiedy koncza sie napisy pokazuje sie tylko New Game?
M.F.T.: Było już takie pytanie... I to parę razy. Niech znajdę... To wina romu, póki co nie bardzo wiadomo skąd zdobyć działający prawidłowo.


Pytanie: Chciałabym wiedzieć czy w Emeraldzie występują pokemony które można było złapać tylko w Ruby i te które można bylo mieć tylko w Sapphire?
M.F.T.: W Ruby nie było Lotada i jego ewolucji, Sableya, Sevipera, Lunatone`a i Kyogre, a w Sapphire Seedota i jego ewolucji oraz Mawile`a, Zangoose`a, Solrocka i Groudona. W Emeraldzie wszystkie te Poki można zdobyć.


Pytanie: Mam problem. Gram w grę Sapphire i nie wiem co robić. Ostatnio widziałem jak Team Aqua ukradli jakąś łódż ze Slateport City! Co dalej?
M.F.T.: Udaj się teraz do Slateport City. To tam popłynął szef teamu. Żeby nie psuć Ci przyjemności przechodzenia samemu nic dalej nie mówimy XD


Pytanie: W Ruby nie mogę znaleźć coin case. Gdzie jest?
M.F.T.: W jednym z budynków na początku Mauville Ciy, jest kobieta. Jeśli damy jej Harbor Mail da nam coin case. Harbor Mail można zakupić w Slateport.


Pytanie: Nie rozumiem dokładnie tego, że w dziale o Battle Frontier jest że np trzeba w batle tube trzeba przejsc 140 razy a by walczyc o złoto ale to 140 razy chodzi o to ze trzeba przejsc 140 razy czy przez 14 korytazy i tak w kazdym trza tyle serii czy tyle walk?
M.F.T.: Tak, trzeba aż 140 razy przejść cały battle Tube, by móc walczyć o złotą odznakę.


Pytanie: Jak zdobyć Shedninja w pokemon emerald?
M.F.T.: Gdy Nincada ewoluuje na poziomie 20 (mozna ją złapać na północ od Rustboro) w Ninjaska, Shedinja pojawia się w Pokeballu, bądź boxie.


Pytanie: Co się stanie po zdobyciu wszystkich odznak w Battle Frontier?
M.F.T.: Nic specjalnego... Dostanię się jedną gwizadkę na karcie trenera...


Pytanie: Do czego służy "BLUE TENT" lub "RED TENT", które otrzymujemy po przejściu ostatniej zagadki TrickMastera?
M.F.T.: Do niczego, poza tym że można sobie je zrobić jako ozdobę Sekretnej Bazy.


Pytanie: Gdzie jest Instytut Pogody (Weather Institute)?
M.F.T.: Po zdobyciu 5 odznaki w Petalburg i zdobyciu HM 03 SURF należy udać się do Mauville City i iść na prawo od miasta, przepłynąć strumień. Potem należy się kierować na północ, łatwo trafić.


Pytanie: Jak wpisać w japońskiej wersji Emerald Mystery Events is exciting?
M.F.T.: Chyba nie ma takiej możliwości bez znajomości języka. Ewentualnie zobaczyć w angielskiej kolejność słów i odliczać w japońskiej, ale wtedy angielską tez trza by przejść xD


Pytanie: W Emeraldzie w Battle Dome wygrałem 8 turnieji (razem 32 walki) w trybie 1 na 1 w open level. Co mam zrobić żebym mógł walczyć z liderem o srebrną odznakę? Przecież już po 5 wygranych turniejach powinienem walczyć z liderem a nie walcze po 8.
M.F.T.: Jeżeli rzeczywiście pięć razy wygrałeś, to powinieneś móc walczyć z liderem, według potwierdzonych informacji na temat gry... Przypominam jednak, że liczą się tylko walki 1 na 1, te 2 na dwa nie mają żadnego znaczenia.


Pytanie: Mam juz 3 odznaki i w mieście Petarbulg City chce pokonać tamtejszego GYM Leadera, ale w Gym'ie jest on sam i wszystkie drzwi są zamknięte. Co robić?
M.F.T.: Trza jeszcze czwartą zdobyć, w Lavaridge City. Jak nie wiesz jak tam dojść, to zapraszam do solucji na MPokach, jeśli to R/S to też, bo tam jest podobnie.


Pytanie: Czy można w Pokemon Sapphire złapać Ditto? Jeśli nie to czy można go jakoś zdobyć?
M.F.T.: W Sapphire nie. Za to w Emerald można, w FR/LG. Masz VBA Link to wymień się pomiędzy grami. Instrukcji szukaj na MPokach.


Pytanie: Chcę złapac Snorunta, ale w tej jaskini ciągle jest przypływ. Kiedy bedzie odpływ?
M.F.T.: Od 1 AM do 12 AM (czyli od naszej 1 do 12) jest przypływ. od 1 PM do 12 PM (czyli od naszej 13 do 24) jest odpływ. Nie pozostaje nic poza czekaniem .


Pytanie: Do czego służy Powder Jar w Pokemon Emerald?
M.F.T.: To chyba było coś, w co zbierało się pył wulkaniczny i zamieniało na różne przedmioty w tym domku koło Lavaridge Town.


Pytanie: Gdzie można w R/S złapać Iglybuffa lub Pichu?
M.F.T.: Wyhodować w DayCare z Jiglypuffa lub Pikachu. W tym celu należy oddać tam 2 Pikachu/Jigglypuffy różnej płci i poczekać aż dziadek da nam jajo.


Pytanie: Gram w Emeralda. Przeszedłem lige, pokonałem mastera, złapałem Groudona, Kyogre, Latiosa i Rayquaze, jestem w Batle Frontierze walcze z Pokami z Kanto i Johto, ale potem nie mam ich w Pokedexie. Dlaczego?
M.F.T.: Poki te nistety się nie zapisują. Nie popełniasz żadnego błędu, czy coś, po prostu tak jest w grze.


Pytanie: A dokładnie na której z tras mozna znaleźć tą jaskinie gdzie mozna złapać Kyogre? Pływam i pływam a nic takiego nie widzę!
M.F.T.: Na tych co jest wymeinione w tekście na MPokach, szukaj cierpliwie. Pamietaj jdnak, że jak szukasz za długo, to wejścia się przemieszczają.


Pytanie: Kiedy miałem 10 lat i grałem w pokemony Ruby albo Shappire a może Emerland, nie pamiętam w które, to dostałem się na jakieś wyspy co było takie numerki chyba było ich siedem ale nie pamiętam dokładnie, a płynęło się na nie z dziadkiem tym co ma Wingulla czy jakoś tam. To było tak dawno że mam zaćmę ale to nie było na kodach ani jakichś tam. Proszę pomóżcie. PS i jeszcze jedno, czy można wymieniać poki w Ruby i Sapphire przez VBALink?
M.F.T.: Takie wyspy to są w FR/LG, musiało Ci się pomylić. W R/S nie ma, zdecydowanie. Można wymieniać. Szczegóły na MPokach przy ściaganiu tego emulatora...


Pytanie: Mam problem z Emeraldem, ponieważ po ściągnięciu tej gry i uruchomieniu gry na VisualBoyAdvance to mam cały biały ekran.
M.F.T.: Zdaje się że do tego ROMu potrzebna jest najnowsza wersja VBA, albo też VBA link.


Pytanie: Podobno da się złapać w Rubach Latiosa na Egg Island. Ale najpierw trzeba udać się do Nowego Jorku. Jakie to jest miasto, bo za bardzo tego nie rozumiem?
M.F.T.: Ale tutaj nie chodzi o miasto w grze, tylko miasto naprawdę! :D Nowy Jork to takie miasto w Ameryce :) Tam właśnie mieści się Centrum Pokemon, gdzie od czasu do czasu odbywają się imprezy i rozdają takie różne bajery w stylu Mew i takich biletów. Niestety, trzeba mieć oryginał gry, zabulić, no i mieć możliwość dostania się do Ameryki... :)


Pytanie: Jak i gdzie w R/S mogę znależć SURF i jaki pokemon może się tego nauczyć?
M.F.T.: Po zdobyciu piątej odznaki w domu dziadków Wallyego w Petalburg City (nieduże maisto, więc domek nietrudny do odszukania). Surfa może się nauczyć cała masa Pokemonów, nie tylko wodnych. Chcoiażby wszechobceny Zigzagoon.


Pytanie: Jak dostać w Emeraldzie National Dex?
M.F.T.: Hiper proste. Po przejściu ligi daje go bez niczego profesor Birch, żeby można było rejestrować gatunki Poków np. z Safari.


Pytanie: Jak w Sapphire dostać National Dex?
M.F.T.: Jego opcja włączy się sama, gdy wymienimy się z grami FR/LG lub Emerald na jakiegokolwiek Poka, którego nie ma w Hoenn Dexie.


Pytanie: W Pokemon Ruby jestem w Sky Pillar na drugim piętrze. Na końcu przejście jest zablokowane. Co zrobić?
M.F.T.: Nigdzie nie ma zablokowane nic, chyba że nie przeszedłeś ligi jeszcze. Chyba że chodzi o dziury - pokonuje się jadąc rozpędzonym mach bikiem.


Pytanie: Jak przejść tunel Rustruf?
M.F.T.: Chodzi chyba o przejście z Verdanturf, tak? Trzeba mieć HM 06 rock smash, który zdobywamy w jednym z początkowych domków w Mauville City od profesorka.


Pytanie: Jakie Pokemony mogą się nauczyć 'Dive' i gdzie jest ostatnia odznaka w Pokemon Ruby?
M.F.T.: Większość wodnych, nie powinno być problemu ze znalezieniem. w Sootopolis City. Jak nie wiesz gdzie to jest, to szukaj w solucji do Emeralda, to podobne gry.


Pytanie: Jak złapać Chimecho? Na Mt.Pyre w, na górze bez mgły czy na górze z mgłą?
M.F.T.: Na samym szczycie, tam gdzie znajduje się mgła. Tą mgłę można zresztą wyłączyć w opcjach Emulatora (video>disable SFX)


Pytanie: Czy jest jakiś prostszy sposób na złapnie Febasa? Ja go spotkałam, ale miałam za silnego poka i go zabiłam :-/
M.F.T.: No cóż, niestety, Feebas zdarza się bardzo rzadko. Polecam po prostu szukać dalej, szczególnie w okolicach miejsca, gdzie go spotkałaś.


Powrót do góry


·•· Gold / Silver / Crystal ·•·


Pytanie: W jaki sposób przemienić Clefa w Clefairy?
M.F.T.: Żeby zmienić Clefa w Clefairy, Pokemon ten musi być szczęśliwy. Sposoby na uszczęśliwienie można znaleźć chociażby na MPokemon, w pomocach ogólnych, w tekście o ewolucjach. Powodzenia życzę.


Pytanie: Jak mozna w pokemon Gold zdobyć radio, bo zdobyłem Expn Card i jej nawet nie mam w Packu? O co w tym chodzi?
M.F.T.: Wszystko w najlepszym porządku, Expn Card nie wędruje bezpośrednio do plecaka tylko od razu na miejsce :) Tak więc na pewno możesz już odpalić radio - znajduje się ono pod jedną z zakładek PokeGear :)


Pytanie: Gdzie w Pokemon Gold można złapać Pichu?
M.F.T.: Pichu zdobyć można jedynie wykluwając go z jajka. By je zdobyć, należy do Day Care oddać dwa Pikachu przeciwnej płci. Pikachu złapać można, kręcąc się w trawie nad Viridian City (Route 2). Na jajko nie trzeba zbyt długo czekać.


Pytanie: Gdy w Goldenrod, jak jest napad na wieżę radiową, pokona sie wszystkich Rocketów i od szefa weźmie się kartę, to jak się dostać do ich podziemnej kryjówki bo Rockeci pilnują wszystkich wejść? W Gold.
M.F.T.: Można tam wejść przez przejście podziemne. Jedno z wejść do niego jest odblokowane - koło domku Nickname Ratera.


Pytanie: Oto moje pytania, dotyczące Pokemon Crystal:
1. Jestem w Mahogany Town i taki grubas mi zagradza drogę do Blackthorn City i coś się do mnie rzuca! I nie wiem, co mam zrobić!
2. Gdzie złapać Heracrossa?
3. Czy da się jakoś klonować?
4. O co chodzi z tymi układankami?
5. Czy można Rare Candy sklonowane przerzucać do Crystala z R/B?
6. A Pokemony z Crystal do R/B? I na odwrót?

M.F.T.: 1. Żeby grubas sobie poszedł, należy udać się nad jezioro (w górę od Mahogany), pokonać/złapać czerwonego Gyaradosa, następnie porozmawiać z Lancem, który pojawi się przy tabliczce nad jeziorem. Później znajdujemy go w jednym z domków w Mahogany - jest tam równocześnie kryjówka Team Rocket, gdzie należy pokonać wszystkie Electrode, zasilające maszynę. Po tym grubas powinien już przepuścić. Jeśli nadal nie puszcza, sprawdź czy czasem nie zapomniałeś pokonać lidera w Mahogany, czy też miasto Goldenrod nie jest opanowane przez Team Rocket - trzeba tam uratować dyrektowa wieży radiowej.
2. Heracrossa można złapać, strącając go z drzewa na wszystkich Routach od 26 do 39, jednak trafia się rzadko.
3. Da się, ale nie polecam.
4. Układanie ich uwalnia kolejne serie Unownów (w sumie 4), odpowiadających literom alfabetu. Jak jesteś ambitny, możesz pobawić się w łapanie wszystkich.
5. Niezbyt, jako że Pokemony nie mogą w R/B trzymać przedmiotów. Ale i tak trenowane są silniejsze niż gdy używa się na nich Rare Candy.
6. Oczywiście, jeśli grasz na emulatorze to przez emulator TGB Dual (instrucja znajduje się na MPokemon), a jak na GB to przez kabel.Pytanie: Jak w Crystalu mam się dostać do Silver Cave?
M.F.T.: Musisz zdobyć wszystkie 16 odznak.


Pytanie: Jak w Złotej Edycji znaleźć tą ukrytą część w małym kwadracie wodnym w Gymie Misty?
M.F.T.: Machine Part znajduje się w kratce oznaczonej czarną kropką.
Pytanie: Gdzie złapać Pichu, Forretress, Exeggcute, Heracross, Mankey, Girafarig, Octillery, Omastar (ewentualnie jego ewolucje), Kabuto i Aerodactyl w Pokemon Crystal?
M.F.T.: Pichu - oddać do DayCare 2 Pikachu przeciwnych płci, po jakimś czasie dostaniesz jajko, z którego wykluje się Pichu; Forretress - ewoluować z Pineco, którego można strącić z drzewa za pomocą Headbutt chociażby w Ilex Forest; Exeggcute - strącić z drzewa na przykład w Azalea Town, Ilex Forest czy na Route 43 (na niektórych drzewach występuje często, a na niektórych rzadko); Heracross - można go strącić z drzewa na wszystkich Routach od 26 do 39, jednak trafia się rzadko; Octillery - wyewoluować z Remoraida (można go złowić na Route 44); Aerodactyl - wymienić za Chansey (baaardzo rzadki) na Route 14. Mankey, Girafarig, Omanyte i Kabuto niestety nie występują w Crystalu, można je tylko wymienić z innych wersji.


Pytanie: Witam ! Mam pytanie odnośnie kamieni ewolucji w wersji Crystal. Jak je zdobyć? Słyszałem, że trzeba pokazać dziadkowi Billa (droga 25, KANTO) te Pokemony: Lickitung, Oddish, Vulpix/Growlithe, Staryu, Pichu. A w zamian dostanę, za pokazanie ich: Lickitung - Everstone, Oddish - Leaf Stone, Vulpix/Growlithe - Fire Stone, Staryu - Water Stone, Pichu - Thunder Stone.
Tylko gdzie zdobyć Lickitunga i Staryu ? Szukałem Lickitunga na drodze 44 w JOTHO, ale nie mogę go znaleźć.

M.F.T.: Lickitung występuje w małej trawce na środku jeziorka na Route 44, ale pojawia się jedynie w dzień. Jeśli grasz w nocy, no cóż, nie pojawi się po prostu.
Co do Staryu, to można go złowić w wielu miejscach (na Good Roda lub Super Roda) np. na Route 40, 41 lub w Olivine City, ale w przeciwieństwie do Lickitunga jedynie w nocy.Pytanie: Czy z tego jajka co dostałem w VIOLET CITY wykluje się kiedyś Togepi?
M.F.T.: Tak, tylko trzeba z tym jajkiem pochodzić, i to dość sporo. Zależy do konkretnie od ilości kroków, jakie przejdziesz.


Pytanie: Witam. Mój problem jest następujący: chcę złapać Ho-oh'a w Pokemon Crystal. Wybrałem się więc do wieży, lecz na górze nie ma schodów (chodzi mi o schody przez które wchodzi się do labiryntu, po czym znajduje się Ho-oh'a). Chodzi chyba o to że nie mam Rainbow Wing. Na forum przeczytałem, że trzeba mieć złapane trzy legendarne psy a to nieprawda, ponieważ kiedyś miałem Ho-oh'a, a nie miałem złapanych psów. Co więc mam zrobić by schody się pojawiły? Wiem też, że gra nie jest uszkodzona, więc chodzi o Rainbow Wing. Gdzie i od kogo to dostanę?
M.F.T.: Z tego co pamiętam, dostawało się go właśnie w Tin Tower od mnicha z Wise Trio, po czym pojawiały się schody. W tym celu należało złapać Suicune i (najprawdopodobniej) pozostałe psy. Ho-oha można było zdobyć bez łapania żadnego z psów jedynie w Gold i Silver.


Pytanie: Mam 2 pytania. Gdzie mogę złapać Heracrros'a w SILVER, bym prosił o dokładne podanie gdzie sie znajduje, szukałem bardzo długo na drzewkach, ale go nie mogę znaleźć. Co trzeba zrobić, żeby Hitmontop miał atak Rolling Kick, bo wiem, że dostaje go na 7 lvl ale nie wiem jak zrobić, żeby Hitmontop był na lvl np.5?
M.F.T.: Heracross występuje na drzewach na Routach 29, 30, 31, 32, 33, 42, 43, 44, 45 oraz 46. Występuje tam dość rzadko, z tego co wiem to szansa wynosi około 30%, więc jedyne co Ci pozostaje to szukać dalej. Co do Rolling Kicka, jedynym sposobem jest sprawienie, żeby Tyrogue odziedziczył ten atak po Hitmonlee, a w tym celu należałoby go wymienić z R/B/Y.


Pytanie: Gdzie mozna dostac technikę Surf w grze Pokemon Gold?
M.F.T.: Należy udać się do szkłoy tańca w Ecruteak City i tam Pokonać wszystkie Kimono Girls, a następnie porozmawiać z gościem co tam stoi, tym od Rhydona.


Pytanie: W japońskim Crystalu mam 16 odznak, pokonałem Asha i wciąż nikt nie daje mi GS Balla w PCC. Czy trzeba złapać jakąś ilość poków żeby go dostać czy co (z legend mam Suicune, Entei i Lugię). Specjalnie go przechodziłem dla Celebiego i coś nie gra.
M.F.T.: Osobiście to nie wiem jak to dokładnie wygląda. Mogę jedynie przytoczyć cytat z Serebii.net: "Due To The Lack of the Mobile Adapter in the English Speaking Countries There Is No Way to get the GS Ball. But If There was these events will happen in short order (Also If you hack into the game with Gameshark codes I will add soon): The nurse stops you on your way out. She says that if you can pass the test of collecting 16 badges, then you may have the GS Ball. Travel and collect the rest of the 16 Badges. Next, you must play and win the Chieko and Dice Game 3 times in a row. Then, you must correctly answer the 10 card quiz When you leave the PCC, you will receive the GS Ball. However, the GS Ball is a mysterious item, and cannot be used on Wild Pokémon. Instead, you must take it to an expert on Poké Balls." Mam nadzieję, że pomoże.


Pytanie: Gdzie złapać Lickitung'a w Pokemon Gold?
M.F.T.: Route 44 (zaraz za miastem Mahogany), w trawie na środku jeziorka.


Pytanie: Czy w Pokemon Gold jest do złapania Mew albo Mewtwo?
M.F.T.: Niestety nie, można je mieć tylko wymieniając sie z R/B.


Pytanie: Co trzeba zrobić, żeby dostać EXPN CARD w Pokemon Gold w Kanto?
M.F.T.: W pierwszej kolejności należy się udać do elektrowni na prawo od Ceruelan City, by tam dowiedzieć się, że skradziono część. Złodziej będzie najpierw uciekał z Gymu w Ceruelan, następnie będzie można pokonać go na Sea Cotege (na górę od Ceruelan). Następnie należy wrócić do Gymu, gdzie w małym kwadracie wody ukryta jest skradziona część. Po oddaniu jej w elektrowni i dodatkowo pokonaniu liderki Misty (którą znajdziemy na moście koło domku Billa) można już otrzymać karę w wieży w Lavender.


Pytanie: Nie mogę zrobić jajeczka w Pokemon Gold - daję do Day Care Poki różnej płci i pisze, że się nie interesują sobą. Co zrobić?
M.F.T.: Nie każdego Pokemona można połączyć z każdym. Aby dowiedzieć się jakie z jakimi można, wejdź do Pokedexa na Psypokes.com czy serebii.net.


Pytanie: Gdzie można znależć Gastly, Chansey, Psyduck, Staryu i Poliwag oraz Eevee, Meowth, Pikachu i Electrabuzz w grze Pokemon Gold ?
M.F.T.: Gastly ==> W nocy w Tin Tower lub Sprout Tower; Chansey ==> Route 13, 14, 15 [BARDZO rzadko]; Psyduck ==> W wodzie, np. w Ilex Forest; Staryu ==> W nocy można go złowić np. na Route 34; Poliwag ==> Można go złowić dosłownie WSZĘDZIE [np. Route 44, Violet City]; Eevee ==> Dostajemy od Billa w jego domu w Goldenrod po spotkaniu go w Pokecenter w Ecruteak; Meowth ==> W Gold nie wystepuje; Pikachu ==> Route 2; Electabuzz ==> Route 10 [przed elektrownią]


Pytanie: Czy da się jakoś usunąć PokeRusa, ale na normalnym GB?
M.F.T.: Oczywiście! Wystarczy oddielić Pokemona od innych zarażonych i odwiedzić Pokecenter. PokeRus powinien przejść po 1 do 5 dni (Pokemon zostaje na niego już na stałe uodporniony).


Pytanie: Gdzie są Articuno, Moltres i Zapods w Crystalu?
M.F.T.: Nie ma, podobnie jak nie ma Mewtwo i Mew. Jedyna droga, by je dorwać to wymiana (lub kody).


Pytanie: Czy jak złapię wszystkie unowny w Goldzie to coś się stanie?
M.F.T.: Tak, stanie się. Dostaniesz możliwość wydrukowania se ich na drukarce do GB. I tyle. Serio!


Pytanie: Gdzie dokładnie można złapać Laprasa w S/G/C?
M.F.T.: Trzeba przyjść w piątek do Union Cave, przepłynąć malę jeziorko, za którym jest drabinka w dół, która prowadzi do pomieszczenia z wodą i paroma trenerami. Koło trenerki (trenera?) posiadającej ewolucje Eevee-go nelży iść w dół aż do sporego zbiornika wodnego - tam pływa Lapras.


Pytanie: Pokonałem już Ligę i płynę z Kanto na Johto na SS Aqua. Nie mogę wyjść ze statku! Podchodzę do dzwi żeby wyjść, a facio mi mówi że statek jeszcze nie dopłynął. Pomocy!
M.F.T.: Żeby statek dopłynął, trzeba się przespać w swojej kajucie. Wejdź do pierwszego pomieszczenia na lewo i do łóżeczka :)


Pytanie: Gdzie mozna złapać: Dunsparce, Chansey, Qwilfish i Jynxa w Crystalu?
M.F.T.: Dunsparce ==> W Dark Cave. Aby wiedzieć, kiedy się pojawia, należy zarejestrować numer Hiker Anthony (route 33). Kiedy się objawią, zadzwoni. Wtedy przez jakiś czas będą tam tylko i wyłącznie Dunsparce; Chansey ==> Route 13, 14, 15 [BARDZO rzadko, tylko w dzień]; Qwilfish ==> Można złowić np. na Route 12, 13; Jynx ==> W Ice Path [występuje tylko nocą].


Pytanie: Czy w Pokemon Cristal naprawde da się złapać Dark Lugię?
M.F.T.: Powtarzałam to tysiące razy i więcej nie będę - Dark Lugia nie istnieje. To wymysł ludzi wynikający z tego, że w grze jest za mało sekretów. Aha, i jakby co, to pogłoski o DL dotyczyły wyłącznie Golda.


Pytanie: Pokonalem Asha w Goldzie i zlapalem wszystkie Pokemony i nie wiem co robic dalej!
M.F.T.: Jakże powszechne pytanie... Niestety, na tym gra się kończy. Każda ma swój koniec, nie?


Pytanie: Co trzeba zrobić, by w G/S/C obudzić Snorlaxa?
M.F.T.: Przede wszystkim trzeba mieć kartę do radia w PokeGear, która udostępni nam kanał z PokeFlute. Otrzymujemy ją w wieży radiowej w Lavender po naprawieniu elektrowni. By obudzić Snorlaxa należy podejść do niego i ustawić w radiu melodyjkę z PokeFlute.


Pytanie: Gdzie najczęsciej znajdują się legendarne psy, bo nie mogę ich znależć?
M.F.T.: Nie ma konkretnego miejsca, ale zawsze radzę kręcić się w trawach dookoła Ecruteak - podobno zaraz po rozpędzeniu psy są tam, a mnie osobiście trafiały się tam najczęściej. Jednak zazwyczaj spotkanie z nimi jest całkowicie przypadkowe...


Pytanie: Co się dostaje za zdobycie pierwszego miejsca w Battle Tower na lvl 100 ( Crystal )?
M.F.T.: Na każdym levelu dostaje się to samo - 5 takich samych wzmacniaczy np. 5 Carbosów lub 5 Calcium... etc. Wiem, że to mało i niewarte tyle zachodu. Pragnę jednak zaznaczyć, że poziom trudności na każdym levelu jest i tak mimo wzystko ten sam, bo Poki są na równych levelach. Zwycięstwo w BT to kwestia ataków.


Pytanie: Jak dotrzeć do układanek z Omanytem i Ho-ohem w Ruins Of Alph?
M.F.T.: Do tych 2 układanek można przepłynąć z Union Cave. By dostać się do wody, która prowadzi do układanek, trza zejść po drabince, obok której stoi trener (Pokemaniac). Tam przepływa się wodą w górę. Do układanki z Ho-ohem prowadzi droga wyżej, tam też znajduje się trawa, w której występują Smeargle i Natu. Analogicznie od układanki z Omanytem prowadzi droga niżej, gdzie trzeba przesunąć kamień.


Pytanie: Jak zdobyć Train Pass?
M.F.T.: By wogóle zdobyć Train Pass, trzeba najpierw naprawić elektrownię żeby pociąg wogóle działał. Dopiero po tej czynności i pogadaniu z Copycat dostaniemy od niej zadanie przyniesienia lalki Clefairy. Znalazca lalki znajduje się w Vermilion City, w klubie Pokemonów. Trzeba z nim pogadać, a następnie odnieść lalkę z powrotem do Copycat do Saffron.


Pytanie: Jak dostac sie do itemu lezacego za plotem w National Parku(G/S/C)?
M.F.T.: W pewnym miejscu płotu jest dziura - można przez niego przejść. Znajduje się ona niedalego prawego wejścia, zaraz na prawo od gościa, który mówi: "I'm printing out my Pokedex.".


Pytanie: Gdzie i jak złapać Scythera w G/S/C?
M.F.T.: Scythera można złapać na konkursie w łapaniu robaków w National Park nad miastem Goldenrod. Odbywa się on we wtorek, czwartek i sobotę. Jeśli chcesz mieć Scythera na własność, musisz trochę go poszukać i po nim nie brać już żadnego Poka (łapać nowe Poki można, będą sie zapisywały ich dane w Pokedexie, ale po złapaniu zapyta Cię, czy zatrzymać nowego Poka, więc jeśli aktualnie masz Scythera, odpowiadasz że nie). Scyther jest też wysoko punktowany w tymże konkursie, więc przy złapaniu go jest duża szansa na wygraną.


Pytanie: Jakiś koleś w Goldzie blokuje mi drogę na Route 44. Jak się tam dostać?
M.F.T.: Aby przepuścili Cię na Route 44, należy pokonać wszystkich członków Team Rocket w podziemnej bazie w Mahogany i odciąć dopływ sygnału, pokonując wszystkie Electrody. By dostać się do tejże bazy, należy wybrać się na Lake of Rage, pokonać lub złapać czerwonego Gyaradosa i porozmawiać z Lance'm, który będzie stał przed tabliczką. Otworzy nam on przejście w jednym z domków w Mahogany.


Pytanie: Jak złapać Porygona w Goldzie? (czy da się bez wymiany?)
M.F.T.: Za Porygona można wymienić 9999 coinów w Celadon. Można je zakupić w miastach Goldenrod i Celadon. Starczy mieć coin case. Jednak nie warto marnować czasu na głupie gry w Game Cornerach, najlepiej od razu kupić te coiny. Trzeba na to niestety dużo kasy - coiny kosztują 1000 za 50 sztuk. Żeby zdobyć tyle kasy polecam parę razy przejść ligę trzymając Amulet Coin :)


Pytanie: Jak w Pokemon Gold zdobyć King's Rock i Upgrade?
M.F.T.: Upgrade można znaleźc w Saffron City - w siedzibie Silph Co., a King's Rock w Slowpoke Well, na niższym poziomie, gdzie możemy dotrzeć przesuwając kamień..


Pytanie: Jak w Crystalu zdobyc shiny pokemon?
M.F.T.: Można użyć kodu, ale to oszustwo xD Shiny Poki można spotkać w trawie, ale bardzo rzadko - raz na parę milionów razy...


Pytanie: Gdzie dokładnie jest power plant w Crystalu? Nie mogę go znaleźć.
M.F.T.: Power Plant jest wschód od Cerulean City. Nic trudnego w trafieniu tam... Nad Pokecentrum przy wejściu do jaskini Rock Tunnel jest taka woda, musisz ją sobie przełynąć.


Pytanie: Gram w Crystala, ale mam dwa problemy: 1: Nie mam dzwięku ( kombinowałem w opcjach i nic). Dla mnie gra nie ma sensu bez dzwięku bo wogule nic sie nie odczuwa, zadnych emocji! 2: Czy mozna jakos złapać Lugie albo Ho-oh (crystal)
M.F.T.: 1. A jakiego używasz emulatora? Może to jakiś problem kompatybilności z kartą dźwiękową... 2. Oczywiście, można. Ho-oha można znaleźć w Tin Tower po otrzymaniu Rainbow Wing (w tym celu trzeba złapać legendarne psy), a Lugię w Whirl Islands po otrzymaniu Silver Wing od dziadka w Pewter. Bardziej szczegółowy opis znajduje się na MPoku, w dziale pomocy do G/S/C.


Pytanie: Czy jakimś sposobem mozna zdobyć evolucje eevee w G/C? Głownie chodzi mi o Umberona.
M.F.T.: By Eevee zmienił się w Umbreona, musi być szczęśliwy i osiągnąć level w nocy. Po więcej informacji na temat ewolucji zapraszam do textu o ewolucjach na Mpokemon, w dziale pomocy ogólnych.


Pytanie: Dobra, ułożyłem układankę kabuto i co dalej? Co wcisnąć aby skończyć? Gdy wciskam enter wychodzę z układanki i nic?
M.F.T.: Więc prawdopodobnie ułożyłeś ją źle. Układanka sama sie zatwierdzi, jak układ będzie dobry.


Powrót do góry


·•· Red / Blue / Green / Yellow ·•·


Pytanie: Chodzi o wersję Yellow. Czy Hitmonchan jest dobry do trenowania? Słyszałem, że jest walczący, ale nie wiem, czy go trenować.
M.F.T.: Trudno powiedzieć. Zależy jakie Pokemony masz już w składzie. I jakich ataków go nauczysz. Hitmonchan jest silnym Pokemonem, ale nie posiada ewolucji, a ewolucje czynią Pokemona jeszcze silniejszym. Lepiej więc jednak brać takie, które ewoluują.


Pytanie: Mam wersję Red, i mam dwa pytania:
1. Na którym poziomie ewoluje MAGIKARP?
2. Jak uleczać lub robic coś z Pokami, nie podczas walki?

M.F.T.: 1. Magikarp ewoluuje na 20tym poziomie.
2. Odpala sie menu przyciskiem start. Tam jest opcja ITEM, pod nią znajduje się lista przedmiotów, które masz ze sobą, większości możesz używać na Pokach np. żeby je uleczyć.Pytanie: Mam pytanie - czy w Pokemonach R/B/Y/G można spotkać ich błyszczącą odmianę, tzn. np. Czerwoną Tangelę czy coś takiego?
M.F.T.: Niestety nie, ta innowacja została wprowadzona dopiero w Gold i Silver.


Pytanie: Jak wykluć Omanyte w Pokemon Yellow?
M.F.T.: Po otrzymaniu skamieniałości w Mt. Moon, możliwość jej ożywienia mamy w laboratorium na wyspie Cinnabar.


Pytanie: Gdzie złapać Caterpie?
M.F.T.: W Viridian Forest (las nad drugim miastem). Jeśli chodzi o wersję Red, trafia się dość rzadko.


Pytanie: Jak można zdobyć chociaż kilka Master Balli w Pokemon Red?
M.F.T.: Master Ball jest tylko jeden, otrzymujemy go po uratowaniu siedziby Silph Co. w Saffron przed Team Rocket. Oczywiście można też skorzystać ze sposobu na mnożenie przedmiotów przy pomocy Missingno, który opisany na MPokemon w dziale 'Ciekawe texty'.


Pytanie: Jak przejść siedzibę Silph Co.? Gdzie znaleźć klucz do otwierania drzwi?
M.F.T.: Klucz do otwierania drzwi znajduje się na 5. piętrze. Radzę od razu zabrać go i spenetrować cały budynek zaczynając od dołu i nie korzystać z żadnych teleportów. Dopiero, jak zdobędziesz trochę expa i przedmiotów, idź na drugie piętro i po lewej znajdź teleporter pod stołem - teleportuje cię do miejsca, gdzie czeka twój rywal. Dalej już trafisz :}


Pytanie: Gdzie trzeba się udać w Yellow albo Blue, żeby się wymienić z G/S/C?
M.F.T.: W R/B w pokecentrach nie ma schodków, ponieważ babka od wymiany znajduje się na dolnym piętrze :D To ta po prawej, nad kompem. Do niej należy się zwrócić. Zaznaczę jednak, że przy wymianie z R/B trzeba użyć w Crystalu TIME CAPSULE i nie brać ze sobą żadnych nowych Poków lub Poków z nowymi atakami.


Pytanie: Nie mogę w Yellow odebrać od pielęgniarki Bulbasaura, jak to zrobić?
M.F.T.: To, czy pielęgniarka da Ci Bulbasaura zalezy od tego, czy Twój Pikach jest szczęśliwy z Tobą. Jeśli nie, to nie wyrazi ona pragnienia podarowanai Ci go...


Pytanie: Mam problem, nie wiem jak złapać charmandera w yellow. Przeczytałem, że można go dostać w jakimś nuget brige czy coś takiego.
M.F.T.: Chodzi o most z kilkoma trenerami, który znajduje się w górę od Cerulean City. Pokonaj trenerów i przejdź obok, a na górze na pewno znajdziesz gościa, który da Ci Charmandera.


Powrót do góry


·•· Inne gry / pytania ogólne ·•·


Pytanie: Czy mogę wymienić jakiegoś Pokemona z Pokemon Red z jakimś z Pokemon Ruby? Jeśli tak to jak?
M.F.T.: Niestety, gry Pokemon Red i Pokemon Ruby nie są kompatybilne, a więc nie da się wymieniać między nimi Pokemonów.


Pytanie: Gram w Pokemon Chaos Black i nie mogę przejść Mt.Moon, a dokładnie jestem za doktorkiem ze skamielinami, przed wodą. Co mam zrobic?
M.F.T.: Z tego co pamiętam, to w tej grze występuje błąd, tzn. jest wadliwie wykonana i po prostu nie da się przejść tego miejsca.


Pytanie: Kiedy mam już 6 pokemonów w bag to jak mam wyrzucić czy zostawić jednego Pokemona, bo chcę złapać legendę?
M.F.T.: To zależy w jakiej grze. W większości kolejne złapane Pokemony trafiają po prostu do PC. Z PC można wyciągnąć je w każdym Pokemon Centerze. Można je tam również depozytować.


Pytanie: W Emerald i Fire Red ktoś mi daje Powder Jar i mówi o Berry Crusherze na 2 piętrze pokecenter. Idę tam i nic nie widzę. Gdzie jest te Berry Crusher?
M.F.T.: Jest na drugim pietrze, z tym, że możesz go używać tylko łacząc się z innymi graczami, tzn powinien być możliwy do niego dostęp u którejś z pań w pokoju na tym piętrze. Dzieki crushowaniu berry dostajesz sok, który możesz zbierać w butelkę, która otrzymuje się w domku w Cerulean City na północny zachód od PC. Sok można potem wymienić w tym smaym domku na itemy.


Pytanie: Jak przejść w Pokemon Aqua do Elite Four?
M.F.T.: Nie można. Ktoś po prostu pomylił się w robieniu tego hacka, niestety :/


Pytanie: Jak przejść plażę w Pokemon Snap?
M.F.T.: Na emulatorze niestety wogóle się nie da. To wynik błędu w rozpowszechnionej wersji ROMa. Radzę poszukać gdzieś dobrej wersji (ale ponoć bardzo trudno ją znaleźć).


Pytanie: Czy można gdzieś kupić Masterballa?
M.F.T.: Niestety, nie, i to w żadnej z gier. Za łatwo by było moim zdaniem...


Pytanie: Jak złapać Latiasa i Latiosa w Pokemon Pinball R/S?
M.F.T.: Latias da się złapać w Pinballu, pojawiają się one losowo (chyba 1% szansy) w którejkolwiek lokacji. Latios na planszy Ruby a Latias na Sapphire. Wiem, bo złapałam. A propos, w texcie o w.w. grze nic nie jest wspomniane o 4 pokach które również BARDZO rzadko można spotkać w tej grze - Chikorita, Totodile, Cyndaquil i Aerodactyl. Niestety starterki nie ewoluują. Pojawiają się one tylko na planszy Ruby i również w jakimkolwiek miejscu.


Pytanie: Co robi atak splash?
M.F.T.: Nic :D Ten atak jest po to, żeby denerwująco słabe Poki miały jakiś.


Pytanie: Czy jest takie cos w sklepie pokemon ze ja to cos uzyje to wszystkie ataki na maxa są(np.35/35 z 0/35)?
M.F.T.: Zależy o którą grę pytasz. Z tego co wiem, w żadnych nie da się kupić Max Elixiru, czy czegokolwiek regenerującego ataki, ale w G/S/C i R/S są berry, które odnawiają PP. Niestety, tylko 5 i to dla 1 ataku.


Pytanie: W jaki sposób mogę uruchomić itemfindera i jak jeździć rowerkiem? :( Strasznie mnie denerwuje, że nigdzie nie umiem znaleźć tych rzeczy w bag :/ Aha, w Deford town (chyba!) dostałam wędkę, ale nie mam bladego pojęcia, jak zrobić, żeby móc łowić. Proszę o pomoc :)
M.F.T.: Te itemy nie znajdują się w zwykłym bagu, tylko w key pockecie. Itemów z key pocketu nie można wyrzucać, bo są ważne. Między pocketami można przemieszczać się, wchodząc w bag i przesuwając strzałkami (<- i ->)


Pytanie: Nie wiem jak przemienic Kadabre w Alakazama, kolega powiedzial mi ze przez "wymiane" ale ja nie wiem jak to zrobic, gram na emulatorze VisualBoyAdvance.
M.F.T.: Hm, jeżeli grasz na VBA, to musisz niestety odpalić swoj rom na nieco innym emulatorze - VBA Link (wpisz nazwe w Google np. i znajdziesz jakoś). Potem musisz zdobyć instrukcję wymieniania Pokemonów przez VBA Link i wymienić.
To, że Pok ewoluuje przez wymianę oznacza, że trzeba go z kimś wymienić w grze, bądź pomiędzy różnymi grami.Pytanie: O co chodzi gośćowi w klubie maniaków?
M.F.T.: A o jaki klub maniaków chodzi? W R/B/Y/FR/LG jest klub w Vermilion, tam gościu opowiada nam o swoim Rapidashu, a w zamian za słuchanie daje talon na rower. A jeśli chodzi o klub fan trenerów w Lilycove (gry R/S/E) to tam ludzie opowiadają Ci o swoich ulubionych trenerach albo Ci się podlizują, niczemu to nie służy :D


Pytanie: Skoro przeszłaś Pokemon Diamond, to powiedz mi czy to koniec gdy pokonasz takiego silnego pokemona jak mu tam domerday czy jakos tak... A jak nie to co trzeba zrobic by przejsc ta gre?
M.F.T.: Zdaje się że to koniec... Chociaż po walce z nim można zrobić jeszcze parę rzeczy, np. spotkać go znów za tym miejscem gdzie był (przejść znowu przez labirynt i znaleźć drzwi koło punktu gdzie się znajdował... tym razem otwarte) a także zawalczyć z jedną z dwóch baaaaardzo silnych trenerek w pierwszej jaskini jaką dane nam było odwiedzić... Czy spotkać starego znajomego na plaży. Albo małego dziwnego stworka w jednej z jaskiń nad morzem. Takich smaczków może być jeszcze dużo.


Pytanie: Mam emeralda orginalke na GB z Londynu. Ktoś naopowiadal mi o Shiny Rayquazie. Czy ona istnieje? I jeszcze chcę zapytać gdzie się lapie Drak Lugię?
M.F.T.: Dark Lugia to 'legendarny' Pokemon, spotykany bardzo bardzo rzadko w ROMach Golda. Shiny Rayquaza to po prostu czarna wersja Rayquazy, tak jak są shiny - złote Rattaty, czerwone Tangele itp. A "sposób" na shiny Rayquazę jest prosty, zapisać przed rozpoczęciem walki z legendą i resetować z milion razy aż trafi się wersja błyszcząca!


Pytanie: Co trzeba zrobić aby wykluł się z jajka pokemon?
M.F.T.: Pochodzić trochę z jajkiem w drużynie. Zależy to od ilości kroków, jakie się zrobi. Dla niektórych Pokemonów mało się chodzi, a dla niektórych, jak Chansey, piekielnie dużo. Polecam rower, żeby przyspieszyć.


Powrót do góry


·•· Kwestie techniczne ·•·


Pytanie: Chodzi mi o wymianę Pokemonów z wersji Emerald do wersji Leaf Green przez link kabel, który łączy dwie konsole GBA. Czy taka wymiana jest możliwa? Jeśli tak, to jak mam ją przeprowadzić?
M.F.T.: Po prostu trzeba połączyć obie konsole i w obydwu grach udać się w odpowiadające sobie miejsca do wymiany czy walki. Miejsca te znajdują się na wyższym piętrze w każdym Pokecenterze.


Pytanie: Mam pytanie. Konkretnie chciałbym "przerzucić" Pokemony z Pokemon Gold na inną. Próbuje emulatorem Visualboy Advance Link. Ale gdy otwieram drugie okno, pojawia mi się komunikat, że jest to niemożliwe. Co zrobić? Poza tym mam japońską wersję Pokemon Gold i nie działają mi cheaty, czy to wina wersji językowej? jak tak to czy można ją "zangielszczyć"?
M.F.T.: A do jakiej gry chcesz przełożyć w ogóle? możesz tylko do Silvera, Crystala albo Red, Blue, Yellow, Green. Poza tym, jeśli próbujesz je przerzucić do angielskiej wersji z japońskiej, nie uda się. Wiadomo, że kody do angielskiej wersji nie będą działały w japońskiej... Radzę poszukać kodów do japońskiej wersji albo ściągnąć po prostu angielską wersję (prostsze rozwiązanie)...


Pytanie: Mam emulator VBA Link, lecz nie mogę wczytać na nim moich save'ów, a chciałbym mieć Alakazam i Machamp. Co zrobić?
M.F.T.: Sprawdź, czy na pewno SAVy mają taką samą nazwę jak ROMy, z którymi mają być połączone.


Pytanie: Niedawno ściągnąłem tę grę (musiałem sformatować kompa) i działa z prędkościa 0k. 480%. Czy można ją trochę spowolnić? Trudno się gra w takim tempie.
M.F.T.: Można to przestawić w opcjach Emulatora. Najpierw sprawdź, czy w menu opcje/emulator (Options/Emulator) jest włączona opcja synchronizacji (Synchronize). Jeśli nie, włącz ją. Jeśli jednak jest włączona, a szybkość nadal świruje, spróbuj kliknąć opcję Speed Up Toggle. Powinno pomóc.


Pytanie: Jak otworzyć Pokemon Crystal? Mam TGB Dual, VBA Link, Rew i na żadnym nie chce się otworzyć. VBA Link i Rew kiedy chcę otworzyć grę w ogóle nie jest pokazana na liście, a na TGB Dual pokazują się jakieś dziwne napisy. Co robić?
M.F.T.: Może gra nie została rozpakowana albo ma złe rozszerzenie? W pierwszym wypadku należy otworzyć ją programem WinRar (można go ściągnąć tu) a w drugim zmienić rozszerzenie na gbc.


Pytanie: Czy mogę wymienić jakiegoś Pokemona z Pokemon Red na jakiegoś z Pokemon Ruby? Jeśli tak to jak?
M.F.T.: Niestety, gry Pokemon Red i Pokemon Ruby nie są kompatybilne, a więc nie da się wymieniać między nimi Pokemonów.


Pytanie: Chcę ściągnąć z waszej strony z działu "Pliki" z rozdziału "Emulatory" oraz "Gry na GB" trzy pliki: Crystal, Silver i TGB Dual. I kiedy juz je ściągnęłam próbowałam - jak zwykle - otworzyc TGB Dual, a potem ktorąś z gier. Tu właśnie pojawia się problem - kiedy próbowałam otworzyć TGB Dual wyskakuje mi coś takiego: "Wybierz program, ktory otworzy plik" i wszystkie moje programy. O CO TU CHODZI? Jaki program otwiera te pliki? Jak mozna je otworzyć?
M.F.T.: Należy rozpakować je najnowszą werjsą programu WinRar, który można ściągnąć TU :)


Pytanie: Czy można coś zrobić aby gra (Pokemon Ruby) nie była taka powolna, czy może ja mam za wolny komputer?
M.F.T.: Powolność gry może być kwestią komputera. Jednak istnieją opcje, by ją przyspieszyć. Np. trzymając spację (domyślnie w emulatorze Visual Boy Advance).


Pytanie: Mam emulator VisualBoy Advance i chciałbym się wymienić pokami przez internet z moim kumplem który ma ten sam emulator. czy jest to możliwe? Gramy w Crystal (obaj) i mamy aktywne TIME CAPSULE. CO ROBIĆ?
M.F.T.: 1 - Przez VBA nie da się wymieniać, trzeba mieć VBA Link - poszukaj w necie. 2 - to raczej trudne, bo z tego co wiem, podczas wymiany pomiędzy różnymi komputerami VBA chodzi na "1 do 2%" szybkości.


Pytanie: Jak w Rewie można wpisać kod? Jak w Visualboy Advance?
M.F.T.: W Rewie nie da się kodów wpisywać, VBA - klikasz menu "cheats" dalej na "cheat list", pojawia się okienko, i tam wybierasz code breaker, gameshark, albo co innego i wpisujesz.


Pytanie: Czy jest jakaś strona z której można ściągnąć spolszczenie do Ruby/Sapphire ? A jeżeli nie to jak można (i CZY można) zrobić własne spolszczenioe do gry na GBA ? Jakaś stronka, program do tego?
M.F.T.: Strony osobiście nie znam, ale wiem że program do edytowania ROMów nazywa się Thingy32. Otwiera się nim ROM, wyszukuje daną kwestię i przerabia się na polski odpowiednik. Głupia sprawa, że ilości liter muszą się zgadzać.


Powrót do góry